Meme Tomosentez kullanmanın avantajları nelerdir?

Meme Tomosentez kullanmanın avantajları nelerdir?

Günümüze kadar farklı mamografi cihazları denenmiştir. Özellikle yaygın kullanılan cihazlarda memenin iki boyutlu ultrason grafiklerinde görüntüler üst üste geldiği için netlik sağlamak daha zordur. Daha karışık görüntüler içinden kitleleri tespit etmek çoğu zaman yanlış sonuçlar ortaya çıkarabilir. Üç boyutlu olarak görüntüler sunan meme tomosentez sayesinde alınan kayıtlar son derece açık ve nettir. Üstelik görüntüleri analiz etmek uzmanlar tarafından daha kolaydır.

Meme tomosentez kullanmanın meme kanserini teşhis aşamasında kullanmanın avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Meme dokusu yoğunluğunun fazla olduğu kadınlarda (menopoza girmemiş veya 40 yaşının altındaki kadınlar için)  mamografi ile alınamayan ayrıntılı görüntülerin alınmasını sağlar. Tüm ayrıntıları ile izlenen çekimler sırasında meme dokusu içeriği daha net ortaya çıkar. Özellikle dokuların arkasında, süt bezelerinin altında kalan kitleler rahatlıkla görülebilir.
  • Net görüntülerin alınması hastanın tekrar tekrar hastaneye çağırılıp mamografi çekilmesini de engeller. İki boyutlu çekimlerde hatalı bir teşhis konulmaması adına riskli durumlarda çekimler birden fazla kez yapılmaktadır. Yeni teknoloji tomosentez sayesinde tek seferde sağlıklı teşhisler konabilir. Böylece hem hasta daha az radyasyona maruz kalır hem de hastane çalışanları için iş ve zaman kaybı oluşmaz.
  • Henüz oluşum aşamasında olan tümörler bile kolaylıkla tespit edilebilir. Çok küçük halde olan tümörler ilerleyen zamanlarda büyük kanser riski taşıyan kitleler olabilir. Erken aşamalarda tespit edilmeleri halinde müdahale edilmesi kolaylaşır.
  • Mamografi cihazları ile yapılan işlemlerde riskli durum taşıyan hastalarda negatif durumlar konusunda netlik sağlanmadığında biyopsi ya da ameliyat işlemi uygulanır. Bu da hem hasta için tedirginlik yaratırken hekimlerin de ekstra işlem yapmasına neden olur. Meme kanseri çok fazla yanlış pozitiflik tanısı konan alanlardan biridir. Meme tomosentez ile alınan görüntüler ise tüm durumlarda kesinlik sağladığı için başka diğer işlemlerin yapılmasına gerek kalmaz. Sonuç daha hızlı bir şekilde doktor ve hastaya ulaşır.
  • Normal meme çekimlerinde netlik sağlamak adına yapılanlardan biri de meme dokusunun alet içine tamamen sıkıştırılmasıdır. Her alanın taranabilmesi için meme ekstra baskıya maruz kalmaktadır. Bu da hasta için fazlaca acı veren bir uygulama haline gelir. Yeni teknoloji meme tomosentez ile bu acı daha az sıkıştırmadan dolayı çok hissedilmez.
  • Yapılan çekimlerin görüntüleri dijital olarak uzun yıllar saklanabileceğinden doktor sürekliliği izleyebilmektedir. Arka arakaya farklı zamanlarda alınan görüntülerin karşılaştırılması bu sayede mümkündür.
  • Bilgisayar ortamında incelenen görüntülerde kontrast ayarlamaları yapılabilir. Tüm çekimler istenilen boyutlarda büyütülüp küçültülebileceğinden her ayrıntıyı izlemek mümkündür.
  • Aynı zamanda bu teknoloji daha az etkili x-ray ışını saçtığından hastalar daha az radyasyona maruz kalırlar. Hastanın ilerleyen zamanlarda bu etkiyi olabildiğince az hissetmesi sağlanır.

Son Yazılar

Meme Sağlığı

Selenyum

Selenyum Nedir? Selenyum, vücut için...

Meme Sağlığı

C Vitamini Serumu Pascorbin

C vitamini serumu Pascorbin içeriğinde...

Glutatyon Tedavisi

Glutatyon nedir? Sağlıklı bir yaşamın...

Meme Sağlığı

İntegratif Tedavi Programı

İntegratif Tıp Nedir? İntegratif Tıp, bireylerin...

Meme Sağlığı

Meme Başı Akıntıları

Memebaşı akıntısı tesbit ettiğinizde doktorunuzla...