Tomosentez rehberliğinde biyopsi

Tomosentez dijital mamografiler ile normal mamografilerde görüntülenemeyen lezyonlar izlenebilmektedir. Tomosentez mamografide görüntülenen şüpheli bulguların normal mamografi, sonografi ve MR gibi diğer görüntüleme yöntemlerinde bulunamaması veya net görüntülenememesi durumunda, bu bölgenin biyopsisinin tomosentez rehberliğinde yapılması gerekmektedir. 3D Tomosentez Özellikli Dijital Mamografi, meme dokusunu üç boyutlu olarak tarar. Bu yöntemle, değişik açılarla çok sayıda görüntü alınabilir ve meme dokusunun 1 mm’lik kesitler şeklinde üç boyutlu görüntüsü elde edilebilir.

Kullanım Alanları

Meme kanserinin erken teşhisinde kullanılır. Meme, cihazdaki özel bir mekanizma ile sıkıştırılarak değişik açılardan, çok sayıda, ince tabakalar halinde dijital görüntü alınır ve bu tabakalardan memenin 1 mm’lik kesitler halinde üç boyutlu görüntüsü sentezlenerek uzman tarafından yorumlanır.

Nasıl Uygulanır?

Diğer mamografi cihazlarına göre hastanın aldığı radyasyon dozu yüzde 30 oranında düşüktür ve yüksek kalitede çekim yapar. Tek görüntü üzerinden değil, memenin ince tabakalar halindeki dijital imajları üzerinden inceleme yapılır. Bu sayede meme kanserlerinde sorunlu bölgeler daha ayrıntılı bir taramadan geçmiş olur. Ayrıca kanser taklidi görüntü oluşturan durumların ayırt edilebilmesine de olanak tanır.

Son Yazılar

Meme Sağlığı

Selenyum

Selenyum Nedir? Selenyum, vücut için...

Meme Sağlığı

C Vitamini Serumu Pascorbin

C vitamini serumu Pascorbin içeriğinde...

Glutatyon Tedavisi

Glutatyon nedir? Sağlıklı bir yaşamın...

Meme Sağlığı

İntegratif Tedavi Programı

İntegratif Tıp Nedir? İntegratif Tıp, bireylerin...

Meme Sağlığı

Meme Başı Akıntıları

Memebaşı akıntısı tesbit ettiğinizde doktorunuzla...