Meme Rekonstrüksiyonu

Meme Dokusunun Oluşturulması

Bazı durumlarda, meme cerrahınız memenizin alınması gerektiğini söyleyebilecektir. Bu durum, hastalığınızın yaygın olduğu anlamına gelmemektedir. Meme, kadınlar için önemli bir simge olduğundan, bunun alınması gereken durumlarda (mastektomi) yerine yeni bir memenin yapılması söz konusu olmaktadır. Bunun, kadınlar açısından çok önemli bir psikolojik destek olacağını gösteren çalışmalar vardır. Mastektomi uygulanan kadınlar, mastektomi sırasında ya da daha sonra kendilerine kendi dokularını kullanarak veya silikon protezle yeni bir meme yapılmasını (meme rekonstrüksiyonu) isteyebilirler.

Meme rekonstrüksiyonu, memenin yeniden yapılmasıdır. Bu amaçla yararlanılan farklı yöntemler vardır. Rekonstrüksiyon, silikon protez, ya da hastanın kendi dokusu kullanılarak (otojen) gerçekleştirilebilir. Plastik cerrahınız; söz konusu dokuları (deri ve kas ), karın ön duvarından, ya da sırtınızdan alabilir. Ancak, ameliyat sırasında bu işlemin yapılıp yapılamayacağına meme cerrahınız karar verecektir. Uygun durumlarda sizi bu konuda deneyimli bir plastik cerrahi uzmanı ile görüştürecektir.

Meme rekonstrüksiyonuna ilişkin yukarıda sıralanan seçeneklerin avantaj ve dezavantajları vardır. Bir kadın için uygun olan, diğeri için uygun olmayabilir. Önemli olan, meme kanseri olan her kadının ameliyat öncesi meme cerrahı tarafından değerlendirilmesi ve gerektiğinde plastik cerrahi uzmanından konsültasyon istemesidir.

Ne tür bir meme rekonstrüksiyonun iyi olacağı, kadının yaşı, vücut yapısı ve geçirdiği ameliyatın türüne göre değişir.

Plastik (estetik) cerrah, hastayı, aşağıdaki soruların yanıtlarını da kapsayacak şekilde bilgilendirir:

  • Rekonstrüksiyon ne zaman yapılabilir?
  • Benim için hangi yöntem uygundur?
  • Söz konusu yöntemin yararları ve riskleri nelerdir (ameliyat sırasında veya sonrasında)?

Silikon meme implantlarının güvenliği hakkında güncel bilgiler nelerdir?

Meme rekonstrüksüyonunda kullanılan silikon protezlerle ilgili yapılan çalışmalar bunların güvenle kullanılabileceğini göstermektedir. Bu konuda size plastik cerrahınız gerekli bilgileri verecektir.

  • Bu işlem kaç ameliyatla başarılabilecektir ?
  • Ameliyattan sonra nasıl görüneceğim?
  • Bedenimde yara izi olacak mı? Nerede? Nasıl bir iz?
  • Eğer vücudumun başka bir bölgesinden deri, kas ve yağ alınacaksa, bu dokuların alındığı yerde kalıcı bir değişiklik olacak mı?
  • Ameliyattan sonra neleri yapmamam gerekir? Olağan etkinliklerime ne zaman dönebilirim?
  • Ameliyat sonrasında bakıma gereksinimim olur mu?
  • Rekonstrüksiyonun maliyeti nedir? Sağlık sigortam karşılar mı?

 

 

Randevu Alın