Ailesel meme kanseri riskiniz nedir?

Tekrarlayan (nüks) meme kanseri hakkında merak edilenler

Aile yakınları arasında meme kanseri olan kadınlarda meme kanserine yakalanma riski artıyor. Bu ailelerde yumurtalık ve kolon kanseri görülme olasılığı da daha fazla görülüyor. Örneğin aile yakınları arasında meme kanseri olmayan belirli yaştaki bir kadında meme kanseri gelişme riski % 6 iken, yakını meme kanserine yakalanmış kadınlarda meme kanseri gelişme riski % 11’e çıkıyor. Ailesel meme kanserleri, tüm meme kanserli hastaların % 10 unu oluşturuyor.

Kansere yakalanan yakınınızın yakınlık derecesi

  • Birinci grup: Anne, kız kardeş, kız evlat vb.
  • İkinci grup: İkinci derece yakınınız teyze, hala veya büyükanne vb.
  • Üçüncü grup: Büyükannenin annesi ve kuzenler 3. derece yakın grubuna giriyor.
  • Kan bağı olmayan bireyler grupların dışında kalıyor.

Ailesel meme kanseri nedir?

Ailesel geçişin iki şekli var. Bunlardan birinci grupta, ailede meme kanseri görülme sıklığı diğer ailelerden daha fazla, genellikle 40 yaşın üzerinde yani daha ileri yaşlarda ortaya çıkıyor. Aynı anda her iki memede birden başladığı daha az görülüyor. Ailede birden fazla bireyde görülme sayısı, normal ailelerden fazla ama ikinci grup olan kalıtsal meme kanseri kadar fazla olmuyor.
İkinci grup ise kalıtsal meme kanseridir; yani meme kanseri, genlerdeki bir bozukluk nedeni ile çocuklara geçer. Çocukların yarısı meme kanserine yakalanırlar. Böyle ailelerde çok sayıda meme kanserli hasta vardır.
Yakın kan bağı olan akrabalarınızdan birisi meme kanserine yakalandıysa, meme kanserine yakalanma olasılığınızı anlamak için aşağıdaki soruları cevaplandırmanız gerekiyor.

Kansere yakalanan yakınınızın kaç yaşındadır?

Eğer genç yaşta kansere yakalandı ise, riskiniz daha da artıyor. Yakınınız 40lı yaşlarda meme kanserine yakalanmış ise, kendisinde meme kanserine yakalanma riski, ailesinde meme kanseri olmayan kadınlara göre 3 kat daha fazla görülüyor . Yakınınız 50li yaşlarda hastalığa yakalanırsa risk sadece 1.5 kat artıyor. Yani yakınınız ne kadar genç yaşta meme kanserine yakalandı ise riskiniz o kadar artıyor.

Kansere yakalanan yakınınızın her iki memesinde birden kanser var mı?

Yakınınızda ortaya çıkan kanser sadece bir memede olabilir veya iki memede birden olabilir. Eğer her iki memesinde de kanser gelişmiş ise riskiniz artıyor.

Yakınlarınızdan kaç kişide meme kanseri var ?

Birden fazla yakınınız meme kanserine yakalanmış ise riskiniz artıyor. Örneğin hem annenizde hem de kız kardeşinizde meme kanseri var ise riskiniz artıyor.

Eğer erkek kardeşiniz veya babanızda meme kanseri varsa riskiniz artıyor.

Aile bireylerinde, kanserin anneden çocuğa geçişini sağlayan, hasarlı BRCA geni araştırılması gerekiyor.

Randevu Alın