Hormon (östrojen) tedavisi meme kanseri riskini arttırır mı?

Hormon (östrojen) tedavisi meme kanseri riskini arttırır mı?

Vazomotor bozukluklara bağlı sıcak basmalarında Östrojen tedavisi ön planda yer almaktadır. Aynı şekilde vajinal kuruluk, cinsel ilişki sırasında ağrı, sık idrar yapma, idrar yolu infeksiyonları ve idrar kaçırma şikayetlerine yol açan ürogenital atrofide de östrojen kullanımı önerilmektedir. Osteoporoz gibi kemik erimesinden ya da kalp hastalıklarından korunmak için de östrojen tedavisi uygulanmaktadır. Menopoz sırasında oluşan ve östrojen gereksinimine bağlı ortaya çıkan depresyon ile duygu dalgalanmasını engelleyebilmek için hormon tedavisi önerilmektedir.

Riskleri, yan etkileri neler?

Östrojen hormon tedavisinin riskleri ise; mesane hastalıkları, rahim kanseri, meme kanseri ve mastalji dediğimiz meme ağrılarıdır.

Hormon tedavisinin uygun görülmediği sağlık sorunlarının başında ise meme kanseri ve yumurtalık kanseri gelmektedir. Bazı karaciğer hastalıkları ve kan pıhtılaşma bozukluklarında da östrojen kullanılmamaktadır. Son olarak da sebebi ortaya konamayan vajinal kanamalar da kullanılması sakıncalıdır.

Hormon replasman tedavileri kadın doğum uzmanları tarafından sizin için olabilecek yarar ve zararları bireyselleştirilerek düzenlenir.

Randevu Alın