Memede Görülen Her Kitle Kanser Midir?

Memede Görülen Her Kitle Kanser Midir?

Meme kanseri kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Her dört kadın kanserinden biri meme kanseridir ve hayat boyu her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanma riski vardır.

Ancak sevindirici haber şudur ki, erken dönemde yakalanan meme kanseri günümüzde artık tedavisi mümkün bir hastalıktır. Bu nedenle meme de ele gelen her kitleye azami dikkat etmek gerekir.

Bilindiği gibi meme kanseri meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanır. En sık görüleni de meme kanallarından kaynaklanan duktal tipidir.

Memede Görülen Her Kitle Kanser Midir?

Tabi ki değildir. Ele gelen kitlelerin büyük çoğunluğu kanser olmayan, iyi huylu kitlelerdir. Kadının yaşına göre değişmekle beraber bu oran % 10 ila % 20 arasındadır. Ancak meme kanserine yakalanan hastaların neredeyse % 70 ine yakın kısmında görülen ilk belirti, ele gelen kitlelerdir.

Yirmili yaşlarda ele gelen kitlelerin büyük çoğunluğu fibroadenom denen memenin iyi huylu dediğimiz selim kitlelerdir. Bunlar çoğunlukla ağrısız, hareketli, düzgün konturlu kitlelerdir. Zamanla kaybolabildiği gibi, büyüyebilirlerde. Tedavisi boyutu küçük olanlarda takip, büyük olanlarda ise cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Otuzlu ve kırklı yaşlarda ise, memede ele gelen kitlelerin büyük çoğunluğu, kistlerdir. Bunlar ağrılı, her iki memede de birden fazla, yine düzgün konturlu ve değişik büyüklüktedir. Özellikle adet gören kadınlarda bu kistler, adet döneminde daha da büyür ve ağrılı olurlar. Adet sonunda ise ağrıları azalıp, kaybolabilirler. Bunlara da takip önerilir. Ancak çok büyük olanların içi enjektör ile aspire edilerek boşaltılır.

Şu belirtilerden biri dahi mevcut ise bir meme cerrahisi veya genel cerrahi uzmanına başvurak gerekir.

Meme Kanseri Belirtileri

  • Koltuk altında veya memede görülen kitle, ellediğinizde hissedilen şişlik ya da sertlik.
  • Meme başında görülen akıntı
  • Meme başında kanlı akıntı olması durumu
  • Meme başında çökme olması
  • Memede görülen şekil bozuklukları ve büyüme
  • Memede uzun süreli geçmeyen kızarıklık oluşumu ya da yaralar
  • Meme başında görülen kabuklanma durumu
  • Muayene sonrası ilk yapılacak şey ultrason ile kitleyi incelemek olacaktır. Gerekirse hastanın yaşı ve riski göz önünde bulundurularak mammografi incelemesi de yapılması gerekir.
  • Erken teşhiste kendi kendine meme muayenesi oldukça önemlidir. Tespit edilen her kile uzmana gösterilmeli ve gerektiğinde biyopsi ile tanı kesinleştirilmelidir.

 

Randevu Alın