Meme Kanserinde HER2 Durumu nedir?

Meme Kanserinde HER2 Durumu nedir?

Bazı kadınlarda, HER2 olarak bilinen bir proteinin daha yüksek seviyelerine sahip meme tümörleri vardır – bunlara HER2-pozitif meme kanserleri denir .

HER2 nedir ve ne anlama gelir?

HER2, tüm meme hücrelerinin dışında bulunan büyümeyi teşvik eden bir proteindir. Normalden daha yüksek HER2 seviyelerine sahip meme kanseri hücrelerine HER2-pozitif denir . Bu kanserler, diğer meme kanserlerinden daha hızlı büyüme ve yayılma eğilimindedir, ancak HER2 proteinini hedef alan ilaçlarla tedaviye yanıt verme olasılıkları çok daha yüksektir .

HER2 için meme tümörleri nasıl test edilir?

Yeni invaziv meme kanseri teşhisi konan kadınlar HER2 için test edilmelidir.

Kanserin bir biyopsi veya cerrahi örneği genellikle ya immünohistokimyasal boyalar (IHC) ya da Floresan in situ hibridizasyon (FISH) ile test edilir.

Test sonuçları ne anlama geliyor?

HER2 testinin sonuçları, size ve kanser bakım ekibinize en iyi tedavi kararlarını vermenizde rehberlik edecektir.

Bir testin diğerinden daha doğru olup olmadığı net değildir, ancak FISH daha pahalıdır ve sonuçların alınması daha uzun sürer. Genellikle önce IHC testi yapılır.

IHC sonucu 0 veya 1+ ise, kanser HER2-negatif olarak kabul edilir . Bu kanserler, HER2’yi hedefleyen ilaçlarla tedaviye yanıt vermez.

IHC sonucu 3+ ise kanser HER2 pozitiftir . Bu kanserler genellikle HER2’yi hedefleyen ilaçlarla tedavi edilir.

IHC sonucu 2+ ise, tümörün HER2 durumu net değildir ve “belirsiz” olarak adlandırılır. Bu, sonucu netleştirmek için HER2 durumunun FISH ile test edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Üçlü negatif meme tümörleri çok fazla HER2 içermez ve ayrıca östrojen veya progesteron reseptörlerine sahip değildir. HER2-, ER- ve PR-negatiftirler. Hormon tedavisi ve HER2’yi hedefleyen ilaçlar bu kanserlerin tedavisinde yardımcı olmaz.

Üçlü pozitif meme tümörleri HER2-, ER- ve PR-pozitiftir. Bu kanserler, hormon ilaçlarının yanı sıra HER2’yi hedefleyen ilaçlarla tedavi edilir.

Randevu Alın