Meme kanserinde farkında olun!

Meme kanserinde farkında olun!

Meme Kanserinde halk arasında “vardır ama bize uğramaz” şeklinde bir anlayışın hakim olmakla birlikte meme hastalıklarında erken tanı ve tedavi hayati önem taşımaktadır.

Meme hastalıklarında en sık karşılaşılan yakınma memede görülen ele gelen kitle ve ağrıdır. Bazen ağrı hissi daha belirgindir ve kişiyi rahatsız edici bir hal alır. Periyodik karakterde olan bu ağrı koltuk altına ve kola yayılabilir, çoğu kez menopozla birlikte kaybolduğu gözlenir. Fakat periyodik olmayan meme ağrısı daha çok 40 yaş üzeri kadınlarda görülür, tek memede, belirli bir bölgede oluşabilir. Memede oluşan kistler, fibroadenomlar, süt kanallarındaki genişleme, yağ nekrozu ve sklerozan adenozis gibi memenin iyi huylu hastalıkları bu ağrıya neden olabilir. Fakat bu kötü huylu kitle olmaz anlamına da gelmez.

Meme Kanseri’nde kadınlar bilinçli olmadığında geç fark edebiliyor. Geç fark ettiği için de tedavisinde de geç kalınıyor ve hastalarda hayati sonuç oluşturabiliyor.

Kanser teşhisi konulduğunda, hastanın tedirginlikleri ortadan kaldırmak çok önemlidir. Yaşam sevinci ve motivasyon bu süreçte olmazsa olmazdır. Bu yüzden “farkında olun, geç kalmayın.”

Kanserde erken teşhis hayat kurtarır. Bu anlamda mutlaka belirli periyotlar dahilinde düzenli tarama ve kontrol yaptırmalıdır.

Randevu Alın